Pobierz najnowsze wydanie Choice

Czym jest Choice?

Eksoc Online Choice to czasopismo internetowe wydawane przez 3 koła naukowe z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ: Advisor, Equilibrium i IM-Tech. Magazyn zawiera artykuły dotyczące finansów i podatków, IT i technologii, modelowania w ekonomii oraz ciekawostki z życia studenckiego. Ty też możesz umieścić swój artykuł!


Aplikacje dla studenta — wykorzystaj potencjał tkwiący w Twoim smartfonie

Data: 8 maja, 2013 | Kategoria: IT i technologie | Tagi: , , , , , , ,

W elektronicznej wersji poprzedniego numeru studenckiego czasopisma Choice mogliście przeczytać o erze Post-PC. To pojęcie nieodłącznie wiąże się z urządzeniami mobilnymi. Smartfony z reklam kuszą ogromem możliwości, które oferują swoim posiadaczom. Warto zatem zastanowić się, jak wykorzystać potencjał tkwiący w tych urządzeniach. W tym numerze chcemy przedstawić Wam najciekawsze smartfonowe aplikacje, które ułatwią studenckie życie.

Z telefonem przez miasto

Zanim dotrzemy na wykład czy ćwiczenia musimy przedrzeć się przez miasto, aby dostać się na uczelnię. Niestety większość z nas korzysta z komunikacji miejskiej. Rozkładów jazdy autobusów i tramwajów potrzebujemy najczęściej nie wtedy, kiedy jesteśmy w ciepłym domu, ale będąc już w drodze. Potrzebujemy ich szczególnie wówczas, gdy jesteśmy w obcym mieście, czy podróżujemy w miejsca nam jeszcze nieznane. Naprzeciw naszym potrzebom wychodzi aplikacja jakdojade.pl, dostępna dla iPhone’a oraz telefonów z systemem Android, natomiast użytkownicy Windows Phone 7 i 8 mogą skorzystać z uboższego programu Transportoid. Podstawowa wersja tej aplikacji jest darmowa, zaś za dodatkowe funkcje w wersji dla iOS trzeba zapłacić kilkadziesiąt eurocentów. Jakdojade.pl cechuje możliwość wyszukiwania dogodnych połączeń, nawigacji, działanie w trybie offline oraz szeroki wybór miast, wśród których znalazła się również Łódź. Osobom, korzystającym z transportu kolejowego polecamy aplikację Bilkom umożliwiającą szybkie znalezienie rozkładów jazdy pociągów, zarówno w Polsce, jak i na licznych trasach europejskich.

Nauka i zakupy w chmurze

Gdy już znajdziemy się na uczelni, warto zadbać o nasze notatki. Tutaj na ratunek przychodzą dwie aplikacje: Evernote oraz Dropbox. To rozwiązania multiplatformowe, a zatem dostępne zarówno dla smartfonów, tabletów, jak i komputerów – w formie aplikacji oraz w wersji webowej. Evernote to rodzaj cyfrowego notatnika, umożliwiającego nam łatwe tworzenie notatek, zaznaczanie w plikach PDF, dodawanie linków do stron, dodawanie zdjęć itp. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu technologicznej chmury, pozwalającej na synchronizację naszych notatek przez Internet z innymi urządzeniami korzystającymi z aplikacji. Niezależnie od tego, czy uruchomimy aplikację na naszym smartfonie czy komputerze, w każdej chwili będziemy mieli dostęp do wszystkich notatek. Poza tym istnieje wiele innych aplikacji, które współpracują z programem, a ich funkcjonalność w przeglądarce internetowej możemy rozszerzyć za pomocą wtyczek. Dropbox to natomiast nasz wirtualny pendrive tylko, że dużo wygodniejszy. Rejestrując się do aplikacji otrzymujemy za darmo 2GB przestrzeni wirtualnej we wspomnianej wcześniej „chmurze”. Możemy tam przechowywać dowolne pliki, a dodatkowo wybrane foldery możemy dzielić ze znajomymi, co zapewne ułatwi nam pracę nad projektami. Natomiast dzięki aplikacji na smartfony, nasze pliki zawsze będziemy mieli pod ręką. Mobilny program posiada jeszcze jedną dodatkową funkcję, jaką jest automatyczne wgrywanie zdjęć. Dzięki temu nie stracimy już cennych zdjęć zrobionych naszym telefonem.

Pozostając w temacie „chmury”, a jednocześnie wychodząc poza mury uczelni, nie sposób nie wspomnieć o aplikacji Listonic, będącej mobilną listą zakupów stworzoną przez łódzkich studentów, a dziś już przedsiębiorców. W odróżnieniu od tradycyjnej kartki, nasza lista jest synchronizowana, co sprawia, że nasi współlokatorzy mogą wspólnie z nami ustalać listę zakupów, nawet wtedy, gdy jesteśmy już w trakcie zakupów. Dodatkowo aplikacja Listonic współpracuje z wieloma sieciami sklepów, dzięki czemu tworząc listę zakupów jesteśmy informowani, które produkty są aktualnie objęte promocją – to przydatne rozwiązanie, szczególnie, gdy chcemy trochę zaoszczędzić.

Przy zakupach typowo rozrywkowych, jak książki, płyty, filmy czy gry również opłaca się poświęcić chwilę by znaleźć miejsce, gdzie można to zrobić najtaniej. Wśród aplikacji mobilnych znajdziemy wiele porównywarek cen, lecz najbardziej interesującą jest porównywarka SaveUP pozwalająca wyszukiwać produkty nie tylko wpisując określoną frazę, kod kreskowy, ale taż wgrywając określone zdjęcie. Jak to możliwe? Kiedy zrobimy zdjęcie okładki książki czy płyty, na ekranie naszego smartfona po chwili pojawią się najtańsze oferty danego produktu.

Legalna rozrywka

Słuchając muzyki często zdarza się, że nie znamy artysty i tytułu jakiegoś utworu, a chcielibyśmy zakupić daną piosenkę czy posłuchać jej później. I tutaj na ratunek przychodzi aplikacja Shazam. Nagra ona fragment utworu i prześle go na swój serwer. W ciągu pół minuty otrzymujemy szczegółowe dane piosenki. To bardzo przydatne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy lubią odkrywać nowe dźwięki. .

Pozostając w temacie muzyki, warto zauważyć, że od blisko roku w Polsce można tanio i wygodnie, a przede wszystkim legalnie, słuchać muzyki dzięki serwisom streamingowym. Pierwszym z nich był Deezer, a dziś dostępne są także WiMP i Muzo, a wkrótce swoje aplikacje dla polskich użytkowników udostępnią Spotify oraz Xbox Music. Okazuje się zatem , że przy użyciu smartfona można słuchać muzyki do woli, płacąc mniej niż za pojedynczy album. Nie musimy także obawiać się limitu danych, ponieważ aplikacje te pozwalają zapisać utwory na dysku, gdy korzystamy z sieci Wi-Fi.

Rozmawiaj ze znajomymi za darmo

W życiu studenta bez wątpienia ważna jest komunikacja ze znajomymi. Swobodne korzystanie ze smartfona wymaga od nas posiadania pakietu internetowego. Jeżeli już go posiadamy, to warto go wykorzystać zamiast płacić za smsy. Jeśli jesteśmy użytkownikami serwisu społecznościowego Facebook, można zainstalować na swoim smartfonie aplikację Facebook Messenger, umożliwiającą bardzo szybką wymianę wiadomości. Nie muszą tego robić posiadacze Windows Phone’a, gdzie wiadomości z tego serwisu są zintegrowane z systemem, a zatem wystarczą tylko odpowiednie ustawienia. Nie wszyscy jednak chcą korzystać z Facebooka. Dla nieobecnych na tym portalu społecznościowym polecamy aplikację WhatsApp, czyli multiplatformowy komunikator, umożliwiający wysyłanie nie tylko tradycyjnych wiadomości, ale także zdjęć czy nagrań wideo. Wpierw należy jednak nakłonić naszych znajomych do używania WhatsApp. Nie zapominajmy także o poczciwym GaduGadu. Ten polski komunikator nie jest już dziś tak popularny jak kiedyś, ale w nowej, odświeżonej mobilnej wersji zdaje się być bardzo wygodny. Ponadto posiada funkcję GGdysk, będącą odpowiednikiem wspomnianego wcześniej Dropboxa.

Smarfony to urządzenia, które mogą nie tylko ułatwiać nam komunikację, wspomagać pracę i naukę, ale sprawdzają się też świetnie jako kieszonkowe centra rozrywki. Na każdej mobilnej platformie znajdziemy setki gier o różnym stopniu zaawansowaniaoraz aplikacje VOD, wśród których warto wyróżnić tvnplayer oraz ipla. Aplikacje te oferują dostęp do znanych i lubianych pozycji popularnych polskich stacji telewizyjnych. Z powodzeniem mogą nam zastąpić telewizję, gdy jesteśmy w podróży.

Każdego tygodnia do Google Play, App Store oraz Windows Marketplace trafiają setki nowych aplikacji. Tylko niektóre z nich są warte polecenia, ale właśnie te perełki sprawiają, że telefony z powodzeniem zastępują komputery. Należy więc w pełni wykorzystywać potencjał swojego telefonu, gdyż może on znacznie ułatwić nam codzienne życie.

Paweł Okopień SKN IM-Tech