Windows 8 – strach przed kafelkami

Data: 1 maja, 2013 | Kategoria: IT i technologie | Tagi: , , , ,

Jeszcze przed premierą ostatniej wersji systemu Windows, można było usłyszeć narzekania i głosy niepokoju związane z nowinkami, które mają się pojawić w ‘ósemce’. Potencjalnych nabywców systemu zniechęca również to , że wśród ostatnich wersji, tylko co druga jest udana. Windows 8 jest ponadto pierwszym systemem operacyjnym reklamowanym w mediach na taką skalę. Czy zatem Microsoft decydowałby się na taką promocje, nie mając bardzo dobrego produktu?

ModernUI, czyli nowy interfejs graficzny

Główną cechą ostatniego systemu firmy z Redmond jest posiadanie dwóch graficznych interfejsów użytkownika. Są to: standardowy pulpit oraz tak zwane „kafelki”. Pierwszy z nich jest nam wszystkim dobrze znany, pojawił się on po to, aby użytkownicy mogli korzystać nadal ze swoich aplikacji w taki sposób, jaki miało to miejsce dotychczas. W wypowiedziach osób związanych z Microsoftem, można usłyszeć, że ‘Pulpit’ z pewnością szybko nie zniknie z systemów z rodziny Windows. Nowością w ósemce są natomiast kafelki oraz ich design. Zaprojektowane są one tak, aby ułatwić pracę na ekranach dotykowych. Są duże i można je sobie dowolnie poukładać, ponadto część programów korzysta z tak zwanych live tiles. Funkcjonalność ta umożliwia czytanie informacji pochodzących z programu, bez przełączania go na pełny ekran. Ważną rzeczą związaną z aplikacjami ModernUI jest w tym momencie ich cykl życia, który ilustruje obrazek:

Takie zarządzanie zasobami umożliwia systemowi dobre wykorzystanie zasobów – aplikacje, z których nie korzystamy, nie obciążają procesora, a kiedy pojawia się potrzeba skorzystania z większej ilości pamięci, uśpione aplikacje zostają zamknięte. Jeśli jesteśmy już przy obciążeniu procesora, to na uwagę zasługuje brak znanego nam z Windows 7 oraz Vista interfejsu Aero. Głównym celem tego posunięcia było wyłączenie zbędnych „wodotrysków”, które nie zawsze miały pozytywny wpływ na wydajność komputera.

Większość wyżej wymienionych cech pojawia się po to, aby system stał się dobrym narzędziem dla urządzeń dotykowych, przede wszystkim dla tabletów. Z tej okazji wraz dwoma standardowymi wersjami Windowsa, przygotowanymi pod procesory z rodzin x86 i x64, pojawiła się również wersja pod architekturę ARM. Znaną nam ostatnio dosyć dobrze ze smartfonów oraz tabletów. Wersje tę nazwano Windows RT.

„A co jak nie mam urządzenia mobilnego?”

Aplikacje w ModernUI to nie tylko mniejsze zużycie pamięci, ale również responsywność. Programy napisane pod Windows 8 są szybsze ze względu na wdrożenie przez Microsoft odpowiednika dotychczasowego WinAPI – WinRT. Dzięki tej bibliotece część z dotychczas wykonywanych sekwencyjnie poleceń może być wykonywana asynchronicznie. Dla użytkownika znaczy to tyle, że podczas wykonywania jakichś dłuższych operacji program nie zamraża się, a my nadal możemy korzystać z innych jego funkcjonalności. Aplikacje wykonane w ModernUI możemy pobrać z Windows Store (koncept bardzo podobny do sklepów znanych już z innych platform). Ważną rzeczą w sklepie Microsoftu jest dodatkowa certyfikacja programów udostępnianych użytkownikom. Aplikacje te muszą spełniać ściśle określone wymagania dotyczące zapisu danych, czasu uruchamiania się itp. . Warto w tym miejscu dodać również, że WinRT umożliwia tworzenie aplikacji w HTML + JS, a kod napisany w tym języku zostaje tak samo zinterpretowany jak kod w innych językach na obrazku widocznym poniżej.

Wbudowane aplikacje i nowy Office

Wśród aplikacji dostarczanych wraz systemem, na największą uwagę zasługują aplikacje do obsługi poczty, wiadomości na serwisach społecznościowych oraz kalendarz. Korzysta się z nich bardzo wygodnie, gdyż używają wbudowanych w ModernUI okienek wyskakujących w lewym górnym rogu ekranu. Nie musimy już instalować żadnej dodatkowej aplikacji, aby wiedzieć, czy dostaliśmy maila, czy też ktoś do nas napisał na Facebooku, oraz  czy otrzymaliśmy powiadomienia o ważnych dla nas wydarzeniach. Wspominając o tego typu pchełkach miłą niespodzianką jest również przeglądarka pdf oraz wbudowana w system obsługa plików iso (w końcu!).

Wracając do klasycznych aplikacji, warto wspomnieć o nowej wersji Office. Poza oczywiście nowym interfejsem, Microsoft postarał się, aby pakiet był dobrym rozwiązaniem dla osób korzystających z więcej niż jednego komputera – w aplikacjach biurowych pojawiła się możliwość zapisu plików w chmurze. Wzrosła również liczba dostępnych szablonów dla prezentacji oraz pojawiły się szablony dla dokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych.

Warto zauważyć, że Microsoft wzorując się na systemach mobilnych oraz OS X od Apple, postanowił wprowadzić nowy model dystrybucji oprogramowania dla systemu Windows. W nowym systemie możemy nie tylko instalować programy pobierając je ze stron internetowych czy korzystając z tradycyjnych płyt, ale też bezpośrednio z wirtualnego sklepu Windows Marketplace. Dostępny jest stale powiększający się katalog aplikacji zarówno płatnych, jak i darmowych.

„Czy warto?”

W związku z tym na pytanie, czy warto instalować Windows 8, odpowiedź brzmi „Warto!” Spora liczba innowacji, w połączeniu ze znanym pulpitem jest czymś, co z pewnością może przekonać użytkownika do przetestowania nowego systemu od Microsoftu. Co więcej, cena aktualizacji do Windows 8 zarówno z Windows 7 jak i XP oraz Vista jest bardzo przystępna. Choć należy także pamiętać, że to użytkownicy nowych komputerów i tabletów z interfejsem dotykowym będą najbardziej zadowoleni z nowości. Windows 8 to największa rewolucja w oprogramowaniu Microsoftu od premiery pierwszej wersji Windows.

Mirosław Michalak SKN Equilibrium