Pobierz najnowsze wydanie Choice

Czym jest Choice?

Eksoc Online Choice to czasopismo internetowe wydawane przez 3 koła naukowe z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ: Advisor, Equilibrium i IM-Tech. Magazyn zawiera artykuły dotyczące finansów i podatków, IT i technologii, modelowania w ekonomii oraz ciekawostki z życia studenckiego. Ty też możesz umieścić swój artykuł!


Tablety na każdą kieszeń

Data: 24 kwietnia, 2013 | Kategoria: IT i technologie | Tagi: , , , ,

Przenośny komputer z dotykowym ekranem to żadna nowość, ale prawdziwą modę na te urządzenia rozpoczął dopiero Apple ze swoim iPadem. Wydawałoby się, że tablety muszą być strasznie drogie, lecz na szczęście tak nie jest – najtańszy model to wydatek ok. 200 złotych. Jednak przed zakupem powinniśmy pamiętać, że decydując się na taki sprzęt jesteśmy skazani na pewne niedogodności. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę przy zakupie tabletu?

iPad i cała reszta

Rynek tabletów można podzielić na iPada i całą resztę. Na razie to sprzęt od Apple’a jest niekwestionowanym liderem całego sektora. Dzięki największej liczbie aplikacji, doskonałym ekranom, a także szybkości działania, iPady posiadają ponad 60% udziału w rynku. Ich dominacja jest także widoczna w Internecie. Według statystyk, iPady odpowiadają za 90-98% ruchu generowanego przez urządzenia przenośne. Minusem tabletów Apple’a jest cena – najnowszy pełnowymiarowy iPad to wydatek ponad 2 tysięcy złotych. Alternatywą jest zaprezentowany w październiku 7-calowy iPad Mini. Ten model w podstawowej wersji dostępny jest za 1449 zł. To i tak znacznie więcej niż cena Asusa Google Nexus 7, referencyjnego urządzenia z Androidem.

Może Android?

To za sprawą globalnej premiery oficjalnego tabletu Google’a oraz podboju Ameryki przez Kindle Touch, iPad zyskał godną sobie konkurencję. Wcześniej tablety z systemem Androida były często droższe od iPada, miały znacznie mniejszy wybór aplikacji , a ich płynność działania i jakość wykonania pozostawała dużo do życzenia. Obecnie ten stan nieco się poprawił. Android w wersji 4.1 działa dosyć płynnie na średniej klasy sprzęcie, a ceny tabletów stały się przystępne dla przeciętnego Kowalskiego.

Pojawiły się też liczne tablety z niższej półki, dostępne już za 200 złotych. Decydując się na tablet tego typu warto zwrócić uwagę na zastosowany ekran, wersję systemu Android, a także procesor, ilość pamięci ram oraz pojemność baterii. Zakup takiego urządzenia należy dobrze przemyśleć, by za parę miesięcy nie zastanawiać się nad kupnem lepszego sprzętu lub nie zrazić się do tabletów zupełnie.

Na przeciwległym biegunie znajdują się takie tablety z Androidem jak Transformer od Asusa czy Samsung Galaxy Tab oraz Note. Możemy za nie zapłacić ponad trzy tysiące złotych. Wysoka cena wynika z jakości tych urządzeń – w tych produktach występują bardzo mocne konfiguracje sprzętowe. Jednak dla niezbyt wymagającego użytkownika do codziennego korzystania z Internetu wystarczy model z dużo niższej półki. Topowe tablety z Androidem sprawdzają się przy bardziej wymagających grach oraz wielozadaniowej pracy. Jeśli poszukujemy tabletu właśnie w takim celu, to warto zastanowić się nad urządzeniem z czterordzeniowym procesorem Tegra 3 lub dwurdzeniowym Snapdragonem, ewentualnie Exynosem. W innym wypadku możemy być zawiedzeni wydajnością. Warto też pamiętać, że system Android jest systemem otwartym, co sprawia, że nie na każdym sprzęcie, nawet tym najmocniejszym, uruchomimy dowolną aplikację. Wiele zależy od posiadanej wersji oprogramowania czy od zastosowanych podzespołów. Decydując się na tablet z Androidem wybierajmy więc świadomie słabsze modele, nie oczekując po nich zbyt dużo, lub też inwestujmy w urządzenia markowe gwarantujące większą kompatybilność i wsparcie producenta.

Tablety na każdą kieszeń

My name is Surface

Dla wielu z nas tablet wciąż nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego peceta. Brakuje nam oprogramowania do którego się przyzwyczailiśmy, a przede wszystkim tradycyjnej klawiatury. Receptą na to mogą być tablety i hybrydy (laptopy z dotykowymi ekranami) z Windows 8 (o nowym systemie Microsoftu możecie przeczytać w osobnym artykule w tym numerze Choice). Twórcy Windowsa postanowili także stworzyć swój własny tablet. Surface, oferowany jest w dwóch wersjach RT oraz PRO. Wersja RT oparta jest o procesory ARM, natomiast wersja PRO działać będzie na układach firmy Intet, co pozwoli na uruchamianie aplikacji znanych nam z poprzednich wersji Windows np. Adobe Photoshop i innych profesjonalnych programów. Dodatkowym atutem tabletów Microsoftu jest dedykowana klawiatura. Niestety cena podstawowej wersji urządzenia to ponad 500 dolarów, a ponadto nie zakupimy go w Polsce.

Jaki więc tablet najlepiej kupić?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na rynku nie znajdziemy „Świętego Graala”. Pierwszą podstawową decyzją powinien być wybór platformy: czy będzie to iOS czyli iPad, urządzenie z systemem Android, a może najnowszy tablet z Windows 8. System Apple oferuje najwięcej aplikacji, najlepsze i najdłuższe wsparcie oraz wysoką wydajność. Niestety urządzenia te są stosunkowo drogie, choć tańsze od większości tabletów z Windows 8. Te napędzane systemem Microsoftu mogą pochwalić się często wsparciem dla programów i gier znanych nam wcześniej ze środowiska Windows. Natomiast sprzęt posiadający Androida możemy zakupić już za kilkaset złotych. To jest wręcz oddzielna gałąź rynku, nacechowana bardzo dużą różnorodnością sprzętu. Kupując tablet z Androidem należy zwrócić szczególną uwagę na możliwości urządzenia. Dużo będzie zależało od parametrów procesora, ilości pamięci RAM czy też jakości i rozdzielczości wyświetlacza. Należy też pamiętać o odpowiedniej ilości pamięci flash na aplikacje i multimedia. Ciekawymi dodatkami z pewnością są wejścia USB czy złącze HDMI pozwalające na szybkie podłączenie do telewizora.

Podstawowym czynnikiem decyzyjnym przy wyborze tabletu są więc fundusze. Mając większy budżet zastanówmy się nad zakupem iPada lub sprzętu z Windows 8. Pamiętajmy też, by myśleć o tym, do czego potrzebujemy takiego urządzenia. Jeśli często podróżujemy warto zaopatrzyć się w sprzęt z wbudowanym modemem 3G. Natomiast jeśli na urządzeniu chcemy głównie czytać, to może warto sięgnąć po czytnik e-książek, o którym pisaliśmy w poprzednim numerze Choice. Ostatecznie to nasza własna przemyślana decyzja. Jednak bez wątpienia tablety są przyszłością na rynku urządzeń mobilnych.

Bartłomiej Kania SKN IM-Tech