Pobierz najnowsze wydanie Choice

Czym jest Choice?

Eksoc Online Choice to czasopismo internetowe wydawane przez 3 koła naukowe z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ: Advisor, Equilibrium i IM-Tech. Magazyn zawiera artykuły dotyczące finansów i podatków, IT i technologii, modelowania w ekonomii oraz ciekawostki z życia studenckiego. Ty też możesz umieścić swój artykuł!


Nadeszła era Post-PC! Czas porzucić komputer

Data: 18 lutego, 2013 | Kategoria: IT i technologie | Tagi: , , , , , , , , ,

Komputery klasy PC królowały w naszych domach i biurach przez ponad dwie dekady. Jednak wszystko wskazuje na to, że to już koniec – tradycyjne pecety zostały porzucone na rzecz tabletów i smartfonów. Dane dotyczące sprzedaży potwierdzają tę rewolucję, ukazują to także działania marketingowe i produktowe największych firm technologicznych na świecie. To nie przejściowa moda, od tej transformacji rynku technologicznego nie ma ucieczki.

Z małego jabłka duży deszcz

W 2007 roku, gdy Apple zaprezentował swój pierwszy telefon, nikt nie wierzył, że zrewolucjonizuje on rynek, telefonów komórkowych, ale też cały segment elektroniki konsumenckiej. Sama firma – wtedy znana z drogich i designerskich komputerów – mogła się poszczycić cyfryzacją branży muzycznej i to tylko w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz kilku krajach Europy Zachodniej. Prezesi takich firm jak Microsoft, Nokia, RIM, czy Motorola patrzyli na nowy produkt Apple ze zdziwieniem, często z niego kpiąc. Jednak to iPhone wraz z jego mobilnym systemem operacyjnym iOS w ciągu kilku lat odmienił całą branżę. Gdy do walki o rynek mobilny włączyło się Google, dawni liderzy rynku pogrążyli się w kryzysie, a sam rynek stał się jednym z najbardziej lukratywnych segmentów w świecie IT.

Obecnie Apple jest jedną z najcenniejszych marek na świecie, a jej giełdowa wycena przyćmiewa finansowe osiągnięcia wszelkich innych spółek na świecie. Drugim poważnym graczem jest Samsung, sprzedający obecnie najwięcej telefonów typu smartfon. Koreański producent szybko zareagował na potrzeby rynku i uległ transformacji z firmy znanej z produkcji RTV i AGD stając się liderem rynku mobilnego. Obie firmy walczą obecnie między sobą w sądowych bataliach dotyczących patentów wykorzystywanych w produkowanych urządzeniach.

Era Post-PC, czyli era mobilności

To właśnie zmarły przed rokiem prezes i założyciel Apple Steve Jobs jako jeden z pierwszych publicznie urzył sformułowania Post-PC. Nie istnieje jednak jedna dokładna definicja tej nazwy. Najprościej rzecz ujmując, jest to porzucenie przez konsumentów klasycznych komputerów osobistych na rzecz urządzeń przenośnych, jakimi są tablety oraz smartfony. Jednak to objaśnienie jest niepełne, bowiem może wywołać mylne wrażenie, że popularne pecety całkowicie znikną z rynku. Tak naprawdę komputery po prostu zostają odsunięte na boczny tor, ale z pewnością nieprędko znikną z naszych domów, a tym bardziej biur, uczelni, pracowni. Jednak zdecydowanie częściej wykorzystywane będą do profesjonalnych zastosowań niż rozrywki. To w końcu na komputerach powstaje oprogramowanie dla tych wszystkich urządzeń mobilnych.

Prawdziwym zabójcą komputerów nie są jednak tablety czy nowoczesne telefony komórkowe. To cyfrowa chmura jest najważniejszym elementem ery Post-PC, spajającym wszystkie urządzenia w całość tak, że użytkownik może wykonywać wiele zadań niezależnie od sprzętu na którym pracuje, czy to jest komputer, tablet czy też smartfon. W czasach szybkiego dostępu do sieci, zarówno w formie stacjonarnej, jak i mobilnej, cyfrowy świat przestały spowijać kable umożliwiające synchronizację danych pomiędzy urządzeniami. Jeszcze 5 lat temu to  komputer stanowił  multimedialne centrum pracy, jak i rozrywki – dziś nasze dane, często nawet te najważniejsze, przechowywane są na serwerach oddalonych od nas o tysiące kilometrów. Co więcej, są one tam często bezpieczniejsze niż na twardych dyskach komputerów, ale przede wszystkim dostępne dla nas z każdego zakątka globu.

Dowody na Erę Post-Pc

Przejście z komputerów na urządzenia mobilne to nie tylko jawna zmiana w podejściu firm do swoich działań marketingowych. Jeśli już to należy bić im brawo – miliony ludzi na całym świecie pokochało korzystanie ze smartfonów i to nie tylko za sprawą fenomenu gry Angry Birds. W ciągu jednego kwartału tylko Samsung oraz Apple sprzedają łącznie ponad 50 milionów smartfonów, do tego należy doliczyć kilka milionów konkurencyjnych firm oraz kolejne kilkanaście milionów tabletów.

W dodatku komputery osobiste sprzedają się zdecydowanie słabiej niż przed kilkoma laty. Właściwie jedyną firmą która notuje znaczące wzrosty sprzedaży komputerów jest Apple. Jest to efekt sukcesu iPhone‘a oraz iPada, a i tak liczby sprzedanych Maków są stosunkowo małe w porównaniu do sprzedawanych w tym samym okresie tabletów i smartfonów z logiem nadgryzionego jabłka.

Ostatecznym dowodem na zmiany, które już nadeszły, jest Windows 8 – najnowszy system Microsoftu, będący odpowiedzią na sukces tabletów. Kolejne wydanie najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego jest stworzone zdecydowanie bardziej z myślą o urządzeniach przenośnych, takich jak tablety, czy hybrydy tabletów z laptopami, niż do standardowych komputerów z klawiaturą i myszką. Micorsoft stara się stworzyć ekosystem, w skład którego wchodzi system operacyjny Windows, pakiet biurowy Office, chmura SkyDrive, mobilny system Windows Phone oraz konsola do gier Xbox. Wszystko razem ma tworzyć spójną całość.

Post-PC kontra Beyond PC

Oczywiście twórcy systemu Winows, który opanował świat komputerów, nie mogą tak po prostu przyznać się do porażki klasycznych pecetów. Dlatego w wersji Microsoftu nie ma czegoś takiego jak „Post-PC”, jest natomiast „Beyond PC”. Wytłumaczniem tej nazwy są oczywiście możliwości przyszłych tabletów i innych urządzeń wykorzystujących pełną wersje Windowsa 8. Następca „siódemki“ niesie ze sobą rewolucyjny interfejs użytkownika, porzucając ten, znany nam już od początku lat 90tych, ze słynnym menu start. Jednak pod nowym interfejsem kryją się nie tylko nowe funkcje i udogodnienia, ale też wsparcie dla programów, które użytkownicy znają od lat. I tak na tabletach z Windows 8 będziemy mogli uruchomić chociażby pełne wersje oprogramowania Adobe, czy innych profesjonalnych programów tak, jak to robimy na tradycyjnym komputerze, co jest wielką zaletą nowego systemu Microsoftu.

Przystosowanie interfejsu użytkownika do urządzeń dotykowych może jednak sprawić sporo problemów osobom uruchamiającym nowy system na zwykłych laptopach i komputerach stacjonarnych. Rewolucja Microsoft, choć jest wymuszona koniecznością dostosowania się do ery Post-PC, może spotkać się z bardzo chłodnym przyjęciem ze strony aktualnych użytkowników urządzeń z Windows. Sceneriusz, który doskonale znamy z premiery Windows Vista, może znów się powtórzyć, mimo że Microsoft twardo stawia na swój nowy system i stworzony wokół ekosystem.

Nowy cyfrowy styl życia

Bez względu na to, czy Windows 8 okaże się sukcesem czy też nie – rewolucja wśród konsumentów już się dokonała. Pecety są obecne w naszych domach i tak pozostanie jeszcze przez długi czas, jednak coraz więcej z nas sięga po smartfony, a także tablety. Szczególnie łatwo to zaobserwować w Europie Zachodniej, USA, a także w Azji. Jednak także w Polsce trend ten zaczyna być widoczny – operatorzy telefoni komórkowej promują przede wszystkim smartfony i to głównie te z wyższej półki cenowej. Także sieć w Polscce oferuje coraz więcej usług w „chmurze“. Powstają polskie serwisy muzyczne i wideo na życzenie, także zagraniczne firmy dostrzegają nasz rynek. Coraz więcej z nas sprawdza pocztę elektroniczną czy serwisy społecznościowe za pomocą urządzeń mobilnych. Smartfon i internet w kieszeni nie jest już domeną biznesmena z PDA czy z BlackBerry.

Era Post-PC to także spora szansa dla osób, które do niedawna można było nazwać technofobami, ponieważ urządzenia mobilne niosą za sobą znaczną prostotę. Smartfony i tablety są znacznie łatwiejsze w użytkowaniu niż komputery. Dotykowy interfejs wydaje się być bardziej intuicyjny, zarówno dla osób starszych, jak i dla dzieci. To bardzo ważne, szczególnie, że wkrótce możemy być świadkami znaczącego problemu, jakim jest wykluczenie cyfrowe. Urządzenia mobilne z swoimi interfejsami i nutką magii w postaci technologicznej chmury mogą być szansą. A dla większości z nas stają się nieodzownym elementem naszego stylu życia, które staje się coraz bardziej cyfrowe.

W ogniu ekosystemów

Era Post-PC to przede wszystkim wygoda dla użytkownika, konsument ma przede wszystkim czerpać radość z konsumpcji treści, surfowania po sieci, grania i ewentualnie kreacji prostych dokumentów czy amatorskiej edycji zdjęć i filmów. Profesjonalnych rozwiązań na tablety nie powstało  jak dotąd wiele i wciąż otwarte pozostaje pytanie, czy kiedykolwiek tego typu urządzenia będą w stanie zastąpić tradycyjne komputery w realizacji profesjonalnych zadań.

Niestety, mimo wielu zalet, są też wady obserwowanej rewoulcji. Najbardziej zauważalną dla użytkownika, a w przyszłości dotkliwą, jest wizja stania się więźniem ekosystemu. Giganci branży IT rywalizują między sobą, a cierpią na tym klienci. Obecnie, podejmując decyzję o zakupie smartfonu, tabletu, czy nawet komputera, użytkownik praktycznie skazuje się na wybór pozostałych urządzeń, a przynajmniej usług od Google, Microsoft lub Apple. Firmy starają się tak tworzyć swoje produkty, by tylko korzystając ze wszystkich rozwiązań od jednej korporacji, użytkownik otrzymał pełen komfort i funkcjonalność. W przyszłości może być jeszcze trudniej, szczególnie gdy będziemy chcieli zmienić dostawcę naszych usług z Google na Microsoft.

Przyszłość zaczyna się już dziś

Bez wątpienia czeka nas jeszcze wiele zmian, wkrótce zostaną zaprezentowane kolejne urządzenia, które będą ułatwiać nam życie i jednocześnie sprawiać, że będzie jeszcze bardziej cyfrowe. Do naszej „chmury“ dołączą nie tylko telefony i tablety, ale także telewizory, lodówki, a nawet pralki. W erze Post-PC komputer to tylko jeden z terminali i to na pewno nie ten główny. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj sieć.

Paweł Okopień, SKN IM-tech