Dom, który myśli — sci-fi czy technologia dnia dzisiejszego?

Data: 17 września, 2012 | Kategoria: IT i technologie | Tagi: ,

Wyobraźmy sobie powrót do domu z pracy lub uniwersytetu. Obiad się sam nie ugotuje, okno trzeba otworzyć samemu, przy każdym wychodzeniu z pokoju wypada zgasić światło. Na szczęście posiadamy bezprzewodowe kontrolery telewizyjne i komputerowe. A gdyby zautomatyzować i zintegrować wszystkie urządzenia znajdujące się w domu? Jak wtedy zmieniłoby się ludzkie życie?

Przeznaczenie wynalazku

Analizując zdecydowaną większość przedmiotów codziennego użytku w XXI wieku należy zadać pytanie — które z tych przedmiotów są wykorzystywane jedynie ze swoim przeznaczeniem. Obserwację warto rozpocząć od trzech przedmiotów wykorzystywanych codziennie przez ludzkość — telefonu komórkowego, komputera oraz samochodu. Dzisiejszy telefon komórkowy nie ma zbyt wiele wspólnego z tym, który był pierwszym urządzeniem mobilnym przeznaczonym do kontaktu głosowego. Współczesne komórki mają ponadto możliwość wysyłania smsów, interakcji z portalami społecznościowymi, odbierania wiadomości e-mail, a nawet sprawdzenia rozkładu jazdy pociągów. Podobnie rzecz ma się z dzisiejszymi komputerami, które tylko w niewielkim stopniu wykorzystywane są jako maszyny obliczeniowe i pełnią ponadto wiele innych funkcji, z dostarczeniem rozrywki użytkownikom włącznie. Spoglądając na historię samochodu, czyli urządzenia, które miało być napędzaną za pomocą silnika benzynowego alternatywą dla konia, również możemy dojść do wniosku, że postęp techniczny znacznie przewyższył początkowe oczekiwania.
Pewną analogię można również zauważyć w historii domostw. W okresie prehistorycznym dawały schronienie przed wiatrem, chłodem i deszczem. W miarę upływu czasu domy były budowane z trwalszych materiałów i zapewniały ich mieszkańcom ochronę przed dzikimi zwierzętami oraz obcymi. Z czasem domostwa zostały wyposażone w systemy grzewcze, kuchenne i inne, które czyniły ludzkie życie łatwiejszym oraz przyjemniejszym. Obydwie te właściwości można połączyć z inteligentnymi domami, czyli budynkami wyposażonymi w system integrujący wszystkie systemy standardowego wyposażenia domowego.

Pierwsze inteligentne domy mają już 50 lat

Pomimo faktu wynalezienia i opatentowania zdalnego sterowania przez Nikolę Tesle w 1898 roku, pierwsza próba automatyzacji domu nastąpiła dopiero w 1964 roku. Dwa lata później Jum Sutherland z Westinghouse Corporation w ramach swojego wolnego czasu stworzył system ECHO IV (Electronic Computing Home Operator). Jego zadaniem miała być, między innymi, komunikacja między członkami rodziny za pośrednictwem sygnału telewizyjnego oraz wyłączanie telewizora w pokoju dzieci o określonej godzinie, jednakże nie okazało się to komercyjnym sukcesem. Próby zautomatyzowania domów zostały zaprzestane aż do momentu wprowadzenia na rynek tanich i szeroko stosowanych mikrokontrolerów, czyli do około połowy lat dziewięćdziesiątych.

Możliwości zautomatyzowanego domu

W dzisiejszych czasach, rynek systemów wbudowanych, dedykowanych dla pojedynczego użytkownika, możemy podzielić na kilka segmentów — w zależności od przeznaczenia systemu. W ten sposób jesteśmy w stanie wyróżnić systemy:

• sterowania światłem,
  • audiowizualne,
  • zabezpieczające,
  • przeznaczone do komunikacji wewnętrznej,
  • HVAC (heating, ventilation and air conditioning), czyli urządzenia zajmujące się utrzymywaniem temperatury w domu.

Dlaczego warto automatyzować dom?

Korzyści z instalacji wbudowanych to nie tylko automatyzacja i poprawienie poziomu życia z powodu wykorzystywania najnowszych technologii. W przypadku systemów sterowania światłem możemy również mówić o sporych oszczędnościach wynikających z wdrożenia takiej instalacji. Samo zainstalowanie czujników ruchu w pomieszczeniu może zmniejszyć koszty wynikające z korzystania z oświetlenia o około 40%. Bardziej szczegółowe dane zostały zawarte w tabeli 1.

[Tabela 1. w pełnej wersji czasopisma Choice]

Oprócz redukcji kosztów, korzystanie z systemów wbudowanych jest po prostu interesujące, co wiąże się z naturalną chęcią człowieka do korzystania z najnowszych odkryć nauki. Prowadzi to właśnie do automatyzacji życia i domów w ramach dostępnej nam technologii. W tym momencie nie jest możliwe wdrożenie systemu, który ugotuje nam obiad, ale możliwe jest wprowadzenie systemu, który zacznie go podgrzewać kiedy zaczniemy kierować się w stronę domu. Podobnie zresztą jest z dystrybucją towarów. System inteligentny może dokonać przeglądu ilości jedzenia w lodówce i wysłać informację do użytkownika, ale nie posiada możliwości fizycznego dostarczenia produktów do lodówki.
Systemy wbudowane niewątpliwie należą do technologii przyszłości. Mimo ciągłego rozwoju, nadal ograniczeniem jest dostępna technologia i bardzo często jej koszt, a także wydatki związane z wdrażaniem. Jedno jest pewne — wkrótce technologie inteligentnych domów rozwiną się i zmienią życie ludzie na łatwiejsze, tańsze i bardziej interaktywne. Jedynym pytaniem, na które odpowiedzi nie jesteśmy w stanie otrzymać rozpoczyna się od „kiedy?”

Adam Stangreciak, SKN IM-Tech