Pobierz najnowsze wydanie Choice

Czym jest Choice?

Eksoc Online Choice to czasopismo internetowe wydawane przez 3 koła naukowe z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ: Advisor, Equilibrium i IM-Tech. Magazyn zawiera artykuły dotyczące finansów i podatków, IT i technologii, modelowania w ekonomii oraz ciekawostki z życia studenckiego. Ty też możesz umieścić swój artykuł!


Efekt predyspozycji w inwestowaniu

Data: 22 maja, 2013 | Kategoria: Finanse i podatki | Tagi: , ,

W tradycyjnym podejściu do finansów dominuje teza, że ludzka psychika nie wpływa negatywnie na decyzje inwestycyjne, a ludzie dokonują zawsze bezstronnych i racjonalnych wyborów. W opozycji do tych założeń znajduje się podejście behawioralne, które przekonuje, że inwestorzy popełniają łatwe do przewidzenia oraz powtarzalne błędy.


Wartość dodana i potrzeby społeczne- związek skazany na porażkę?

Data: 15 maja, 2013 | Kategoria: Finanse i podatki | Tagi: , , , ,

Wielką wagę przykłada się do oceny efektywności i racjonalności wydatkowania środków w przedsiębiorstwach typu for-profit. Z drugiej jednak strony, wraz ze wzrostem działalności organizacji pozarządowych, zaczęto rozważać,  jak oszacować ich wpływ na tworzące się w Polsce nowe społeczeństwo obywatelskie.


Polski model rozliczania różnic kursowych

Data: 5 grudnia, 2012 | Kategoria: Finanse i podatki | Tagi: , , , , ,

Polski model podatkowy stawia regulacje podatkowe „wyżej” w hierarchii, aniżeli regulacje rachunkowe. Oznacza to, że większe znaczenie ma rozliczenie dla celów podatkowych, niż rozliczenie dla celów bilansowych. W konsekwencji powoduje to niekiedy konieczność prowadzenia obok ewidencji księgowej – odrębnej, bardzo szczegółowej ewidencji dla potrzeb podatkowych, bez której sporządzenie rzetelnej kalkulacji podatkowej nie jest możliwe.


Fiskus pomaga podatnikom, czyli kilka słów o interpretacjach podatkowych

Data: 31 października, 2012 | Kategoria: Finanse i podatki | Tagi: , ,

Polscy podatnicy obarczeni są imponująco szerokim wachlarzem obowiązków wobec fiskalnego aparatu państwa. Sprostanie tym obowiązkom wymaga od nich samodzielnego stosowania przepisów prawa. Mogą oni jednak korzystać z pomocy organów podatkowych, które wydając interpretacje podatkowe, wskazując w ten sposób, jak należy rozumieć i stosować prawo.


Studencie! Nie dostaniesz emerytury!

Data: 3 września, 2012 | Kategoria: Finanse i podatki | Tagi: , ,

Prognozy demograficzne przewidują, iż w przyszłości będzie nas coraz mniej. Tak mało, iż system emerytalny opierający się na solidarności społecznej, nie udźwignie faktu starzenia się społeczeństwa i upadnie. Emerytury zostaną zastąpione zasiłkami socjalnymi, a składki na ich finansowanie będą tak wysokie, że zahamują rozwój przedsiębiorczości, powodując jednoczesny wzrost bezrobocia.


Audytor wewnętrzny — zawód z przyszłością

Data: 27 sierpnia, 2012 | Kategoria: Finanse i podatki | Tagi: , , , , , , ,

Stałe dążenie do polepszania wyników oraz dynamiczne zmiany na rynku zmusiły podmioty do optymalnego wykorzystania zasobów, kontroli procesów i zarządzania ryzykiem. Daje to szerokie możliwości zatrudnienia dla specjalistów, którzy zajmują się obszarami wpływającymi na wartość firmy.


Working in a foreign country? Beware of double taxation!

Data: 8 lipca, 2012 | Kategoria: Finanse i podatki | Tagi: ,

The article available takes a closer look at an issue that is seen as a considerable restriction of the right of abode, namely, „double taxation” evolving at the international level. It may also affect you…


In bits we trust? czyli czy jesteśmy gotowi na zdematerializowany pieniądz bazowy?

Data: 12 czerwca, 2012 | Kategoria: Finanse i podatki | Tagi: , , , , , , , ,

Ostatnia innowacja w dziedzinie pieniądza bazowego miała miejsce ponad tysiąc lat temu, kiedy to chińska dynastia Song zaczęła emitować niewymienialne na kruszce banknoty. Jaki jest następny krok w ewolucji pieniądza? Czy ludzie są już gotowi na korzystanie z pieniędzy występujących jedynie w zdematerializowanej formie?


Wspólna Unia — wspólne podatki, czyli o kolejnej próbie harmonizacji systemu podatkowego

Data: 31 maja, 2012 | Kategoria: Finanse i podatki | Tagi: , , , , , , , ,

Zanim jeszcze Unia Europejska została zmuszona do skupienia całej swojej uwagi na kryzysie finansowym, który zagroził stabilności strefy Euro, jej celem było dążenie do ujednolicenia systemów państw członkowskich. Po udanej próbie wprowadzenia pierwszej dyrektywy w sprawie ujednolicenia podatku VAT kolejnym krokiem miało być wprowadzenie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania w zakresie opodatkowania dochodów przedsiębiorstw. Z wielu przyczyn projekt został porzucony, jednakże warto przeanalizować jego założenia.


Doradca podatkowy — zawód z pasją

Data: 14 kwietnia, 2012 | Kategoria: Finanse i podatki | Tagi: , , , ,

Zawodom zaufania publicznego można przypisać pewne określone cechy, takie jak: nienaganna postawa etyczna i moralna, wysokie kwalifikacje, przestrzeganie tajemnicy zawodowej oraz oczywiście najwyższa jakość świadczonych usług. Zaliczamy do nich między innymi: lekarzy, sędziów, biegłych rewidentów, policjantów czy adwokatów. Wśród tych elitarnych profesji nie może zabraknąć oczywiście zawodu doradcy podatkowego.