Pobierz najnowsze wydanie Choice

Czym jest Choice?

Eksoc Online Choice to czasopismo internetowe wydawane przez 3 koła naukowe z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ: Advisor, Equilibrium i IM-Tech. Magazyn zawiera artykuły dotyczące finansów i podatków, IT i technologii, modelowania w ekonomii oraz ciekawostki z życia studenckiego. Ty też możesz umieścić swój artykuł!


Analiza bezrobocia w Łodzi

Data: 20 marca, 2014 | Kategoria: Ekonomia i modelowanie | Tagi: , , , , , , , ,

Zjawisko bezrobocia stało się jednym z najważniejszych problemów XXI wieku. Jest to zarówno problem ekonomiczny, społeczny jak i polityczny. Główną przyczyną masowego bezrobocia w Polsce była transformacja ustrojowo – systemowa, która nie ominęła także Łodzi.


Wpływ demokracji na wzrost gospodarczy

Data: 5 czerwca, 2013 | Kategoria: Ekonomia i modelowanie | Tagi: , , ,

Termin demokracja był znany już w starożytności, dosłownie oznaczał rządy ludu. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której widoczne są teoretyczne trudności związane z próbami zdefiniowania pojęcia demokracji. Kłopoty z definiowaniem tego pojęcia dobrze opisują słowa G. Sartoriego: „Aż do lat czterdziestych ludzie wiedzieli, czym jest demokracja i albo im się podobała, albo ją odrzucali. Od tamtej pory wszyscy głosimy, że podoba się nam demokracja, ale przestaliśmy rozumieć, czym ona jest. Żyjemy więc, co charakterystyczne, w epoce zamętu w demokracji”.


Ekonomiczne determinanty przestępczości

Data: 29 maja, 2013 | Kategoria: Ekonomia i modelowanie | Tagi: , ,

Przestępczość jest zjawiskiem, które istnieje od początku naszych dziejów. Już pierwsi ludzie dopuścili się czynu zabronionego. Bóg zakazał im skosztowania owocu z drzewa poznania dobra i zła, a pomimo tego, za namową węża – kusiciela, złamali zakaz. Za ten czyn spotkała ich kara w postaci wygnania z raju i przekleństwa. Rozpatrując tę historię, można też stworzyć podstawową definicję przestępstwa – jest to czyn zabroniony pod groźbą kary.


Nieracjonalne zachowania konsumentów

Data: 21 marca, 2013 | Kategoria: Ekonomia i modelowanie | Tagi: , , ,

Jedną z zasadniczych kwestii w neoklasycznej teorii wyboru konsumenta jest założenie o jego racjonalności. Mając doskonałą informację o rynku, konsument potrafi kształtować swoje preferencje. Wybory podejmowane przez konsumentów często nie są racjonalne, co było powodem powstania Ekonomii Behawioralnej, której twórca, Daniel Kahneman, zdobył nagrodę Nobla.


Grywalizacja, czyli gamification po polsku

Data: 14 marca, 2013 | Kategoria: Ekonomia i modelowanie | Tagi: , , ,

Wstajesz rano, aby jak co dzień pobiegać. Czujnik w bucie zapisuje parametry biegu i przesyła je do Twojego smartfona. Świetny czas, pobiłeś rekord trasy całego osiedla. Przyrzekasz sobie, że jutro poprawisz ten wynik. Bajka? Nie, to połączenie rekreacji i gamifikacji, ostatniego trendu w marketingu.


Modelowanie popytu na bilety na mecze piłki nożnej w polskiej ekstraklasie.

Data: 6 marca, 2013 | Kategoria: Ekonomia i modelowanie | Tagi: , , ,

Piłka nożna to sport, który praktycznie pod każdą szerokością geograficzną i od wielu dziesiątek lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Żadna inna dyscyplina nie może równać się, pod względem zainteresowania, z futbolem. Świadczy o tym chociażby fakt, iż na podium najbardziej prestiżowych imprez sportowych znajdują się dwa wydarzenia związane z piłką nożną. Mowa oczywiście o mundialu (Mistrzostwach Świata) oraz Euro (Mistrzostwach Starego Kontynentu), które ustępują pod tym względem jedynie Igrzyskom Olimpijskim.


Leasing pracowniczy – czyli jak zmniejszyć koszty zatrudnienia

Data: 29 grudnia, 2012 | Kategoria: Ekonomia i modelowanie | Tagi: , , , , , ,

W ostatnim czasie można zaobserwować stały wzrost popularności leasingu pracowniczego, czyli zatrudniania pracowników przez firmę zewnętrzną. Firma nawiązuje współpracę z pracownikami na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, a następnie deleguje ich do wykonywania pracy na rzecz określonego przedsiębiorcy.


Ekonomia miłości

Data: 2 października, 2012 | Kategoria: Ekonomia i modelowanie | Tagi: , , , ,

Większość z nas pewnie nie wyobraża sobie, co wspólnego mogą mieć uczucia z gospodarką. Miłość i ekonomia to słowa należące do dwóch różnych światów – serca i rozumu, których nie da się pogodzić. Czy na pewno? Otóż nic bardziej błędnego!


Przyszłość gazu łupkowego w Polsce

Data: 23 września, 2012 | Kategoria: Ekonomia i modelowanie | Tagi: , , , , , , , ,

Pojawienie się raportu potwierdzającego istnienie złóż gazu łupkowego na terenie Polski wywróciło do góry nogami wszystkie wizje dotyczące przyszłości bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Fakt ten bardzo szybko stał się tematem politycznych debat i przepychanek odnośnie kwestii wykorzystania dochodów budżetowych z tytułu wydobycia tego surowca. Obecnie wydaje się, że jedyną pewną rzeczą w tej sprawie jest dążenie do jak najszybszej eksploatacji złóż.


Oscary zostały rozdane

Data: 23 lipca, 2012 | Kategoria: Ekonomia i modelowanie | Tagi: , , , ,

Za nami 84. ceremonia wręczenia nagród Akademii Filmowej. Również przy tej gali nie obeszło się bez skandali. W tym roku Akademia zaskoczyła cały świat, obsypując najważniejszymi nagrodami czarno-biały, niemy film „Artysta”. Wybór został skrytykowany przez wiele osób ze świata filmu, które uważały, że laureat nie zasłużył na statuetki. Nasuwa się zatem pytanie, w jaki sposób członkowie Akademii dokonują oceny filmów i czy jest możliwe przewidzenie, czy dany film spodoba się publiczności.