Pobierz najnowsze wydanie Choice

Czym jest Choice?

Eksoc Online Choice to czasopismo internetowe wydawane przez 3 koła naukowe z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ: Advisor, Equilibrium i IM-Tech. Magazyn zawiera artykuły dotyczące finansów i podatków, IT i technologii, modelowania w ekonomii oraz ciekawostki z życia studenckiego. Ty też możesz umieścić swój artykuł!


Gadżety Bonda

Data: 27 marca, 2014 | Kategoria: IT i technologie | Tagi: , , , , ,

My name is Bond. James Bond. Każdy z nas dobrze wie o kogo chodzi. Najpopularniejszy agent na świecie, obrońca Jej Królewskiej Mości jest z nami od lat i wciąż ma miliony fanów na całym świecie.  Jednak co sprawia, że jest on tak popularny?  Nieodłącznymi elementami każdego filmu z udziałem 007 są oczywiście piękne kobiety, szalone sceny akcji, a także przeróżne gadżety, które czynią naszego szpiega jeszcze skuteczniejszym i bardziej niebezpiecznym. Gdyby nie one, zapewne nasz super agent byłby nikim.


Aplikacje dla studenta — wykorzystaj potencjał tkwiący w Twoim smartfonie

Data: 8 maja, 2013 | Kategoria: IT i technologie | Tagi: , , , , , , ,

W elektronicznej wersji poprzedniego numeru studenckiego czasopisma Choice mogliście przeczytać o erze Post-PC. To pojęcie nieodłącznie wiąże się z urządzeniami mobilnymi. Smartfony z reklam kuszą ogromem możliwości, które oferują swoim posiadaczom. Warto zatem zastanowić się, jak wykorzystać potencjał tkwiący w tych urządzeniach. W tym numerze chcemy przedstawić Wam najciekawsze smartfonowe aplikacje, które ułatwią studenckie życie.


Windows 8 – strach przed kafelkami

Data: 1 maja, 2013 | Kategoria: IT i technologie | Tagi: , , , ,

Jeszcze przed premierą ostatniej wersji systemu Windows, można było usłyszeć narzekania i głosy niepokoju związane z nowinkami, które mają się pojawić w ‘ósemce’. Potencjalnych nabywców systemu zniechęca również to , że wśród ostatnich wersji, tylko co druga jest udana. Windows 8 jest ponadto pierwszym systemem operacyjnym reklamowanym w mediach na taką skalę. Czy zatem Microsoft decydowałby się na taką promocje, nie mając bardzo dobrego produktu?


Tablety na każdą kieszeń

Data: 24 kwietnia, 2013 | Kategoria: IT i technologie | Tagi: , , , ,

Przenośny komputer z dotykowym ekranem to żadna nowość, ale prawdziwą modę na te urządzenia rozpoczął dopiero Apple ze swoim iPadem. Wydawałoby się, że tablety muszą być strasznie drogie, lecz na szczęście tak nie jest – najtańszy model to wydatek ok. 200 złotych. Jednak przed zakupem powinniśmy pamiętać, że decydując się na taki sprzęt jesteśmy skazani na pewne niedogodności. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę przy zakupie tabletu?


E-książki na e-czytnikach czyli nowoczesność w służbie czytelnictwu

Data: 27 lutego, 2013 | Kategoria: IT i technologie | Tagi: , , , , , ,

Książki to nie tylko nieodzowny element studiowania, ale także wspaniała rozrywka – zwłaszcza na długie, jesienne wieczory. Niestety książki są często drogie, a w dodatku zwiększają ciężar naszych toreb i często zajmują sporo miejsca w studenckich mieszkaniach. Receptą są e-booki i e-czytniki – nowoczesna technologia w służbie człowiekowi.


Nadeszła era Post-PC! Czas porzucić komputer

Data: 18 lutego, 2013 | Kategoria: IT i technologie | Tagi: , , , , , , , , ,

Komputery klasy PC królowały w naszych domach i biurach przez ponad dwie dekady. Jednak wszystko wskazuje na to, że to już koniec – tradycyjne pecety zostały porzucone na rzecz tabletów i smartfonów. Dane dotyczące sprzedaży potwierdzają tę rewolucję, ukazują to także działania marketingowe i produktowe największych firm technologicznych na świecie. To nie przejściowa moda, od tej transformacji rynku technologicznego nie ma ucieczki.


Perl – zbieramy dane do modeli

Data: 9 stycznia, 2013 | Kategoria: IT i technologie | Tagi: , , ,

Budując model ekonometryczny niejednokrotnie poświęcamy dużo czasu na zebranie danych. Jest to bardzo żmudny i nudny proces, w dodatku podczas jego wykonywania nietrudno o pomyłkę. Na szczęście zbierając dane z portali internetowych można ten proces zautomatyzować. W artykule opiszę podstawy korzystania z Perla oraz modułu WWW::Mechanize. Wielu z Was w tym momencie powie: „O nie, miało być o modelowaniu, a nie o informatyce” lub  „Po co mi to, chcę być ekonometrykiem!” Spokojnie. Artykuł nie ma pokazywać tego „jaki jestem zdolny” ale, że dla chcącego nic trudnego.


Czarno- biały świat Internetu

Data: 2 stycznia, 2013 | Kategoria: IT i technologie | Tagi:

Foto-kod – mały kwadracik o nieregularnym układzie pikseli przenosi nas na stronę produktu, usługi, zabytku lub gdziekolwiek indziej pragneli tego twórcy danego foto-kodu. Bez żmudnego wpisywania adresu – wystarczy zrobić zdjęcie  przy pomocy odpowiedniej aplikacji w naszym telefonie. To niesamowite możliwości nie tylko dla marketingu, może warto już dziś zacząć zczytywać foto-kody?


Dom, który myśli — sci-fi czy technologia dnia dzisiejszego?

Data: 17 września, 2012 | Kategoria: IT i technologie | Tagi: ,

Wyobraźmy sobie powrót do domu z pracy lub uniwersytetu. Obiad się sam nie ugotuje, okno trzeba otworzyć samemu, przy każdym wychodzeniu z pokoju wypada zgasić światło. Na szczęście posiadamy bezprzewodowe kontrolery telewizyjne i komputerowe. A gdyby zautomatyzować i zintegrować wszystkie urządzenia znajdujące się w domu? Jak wtedy zmieniłoby się ludzkie życie?


Regular Expressions

Data: 10 września, 2012 | Kategoria: IT i technologie | Tagi: , , , ,

Regular expressions (Regex, regexp) to potężne narzędzie, szeroko używane przez programistów. To także skuteczny mechanizm, pomocny przy pracy na tekstach, ale nie tylko. Jeśli te nazwy brzmią dla Ciebie tajemniczo, zachęcam do lektury artykułu i przekonania się, do czego właściwie może służyć regex. Czytelnik znający podstawy programowania może odkryć wiele przydatnych cech regular expressions, jeśli natomiast Twoje doświadczenie nie jest zbyt duże, być może zainspirujesz się, by je wzbogacić.